Ekonomi

General Motors, elektrikli araçlara geçiş için Chevy Malibu üretimini durduracak

General Motors Çarşamba günü yaptığı açıklamada, elektrikli araç (EV) üretimine yönelik stratejik geçişinin bir parçası olarak benzinli bir araç olan Chevrolet Malibu’nun üretimini bu yılın sonunda durduracağını duyurdu. Bu karar, otomobil üreticisinin Kansas montaj fabrikası için 390 milyon dolarlık bir yatırımla yeni nesil Chevrolet Bolt EV’lere odaklanmayı hedeflediği bir dönemde alındı.

Üretilmeye başlandığı 1964 yılından bu yana dünya çapında 10 milyon adetten fazla satılan Chevrolet Malibu’nun üretimi Kasım ayında sona erecek. Bu hamle, GM’nin crossover ve spor araçlara öncelik vermek üzere geleneksel otomobillerden uzaklaşmasının bir göstergesi. Malibu, geçen yılın sonlarında Chevrolet Camaro’nun üretiminin durdurulmasının ardından, ikonik Corvette dışında Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan son Chevrolet otomobil modeli olma özelliğini taşıyor.

İlgili bir gelişme olarak GM, Ocak 2025’ten sonra Kansas’taki tesiste Cadillac XT4’ün üretimini askıya almayı planladığını da açıkladı. Bu askıya alma işleminin, tesis 2025 yılının sonuna doğru yeniden faaliyete geçene kadar üretim personelinin işten çıkarılmasıyla sonuçlanması bekleniyor. O tarihte montaj hattı hem Bolt EV hem de XT4 üretiyor olacak.

Yılın ilk çeyreğinde Malibu satışlarındaki %12,5’lik düşüşe rağmen, model 2023 yılında satışlarda %13’lük bir artışla 130.000 adede ulaştı. Malibu üretiminin durdurulması GM’nin elektrifikasyon hedeflerine olan bağlılığını ve otomotiv endüstrisinin değişen manzarasını yansıtıyor. Şirketin elektrikli araçlara odaklanması, sürdürülebilir ve çevre dostu ulaşım seçeneklerine yönelik daha büyük bir endüstri eğiliminin bir parçasıdır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu