Haber

Tartışmalı tablonun indirilmesi daha fazla tartışmaya yol açtı

Hollanda merkezli Leiden Üniversitesi’nde puro içen altı erkek yöneticiyi tasvir ettiği için yıllardır tartışma konusu olan tablo, Kasım ayında aniden duvardan indirilmiş ve tartışmaları daha da alevlendirmişti. Üniversite yetkilileri tabloyu yerine astı ve çareyi tablonun duvarda kalıp kalmayacağına karar verecek bir komisyon kurmakta buldu.

Ressam Rein Dool’un puro içen altı erkek üniversite yöneticisini tasvir ettiği 1977 tarihli yağlı boya tablosu, ‘hem ataerkilliği hem de sigarayı’ teşvik ettiği için yıllardır tartışma konusu olmuştur. Bu esnada tablo aniden duvardan indirildi ve yüzü duvara döndü. Bu eylem kimileri tarafından alkışlanırken kimileri tarafından eleştirildi. Eski Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal tablonun indirilmesini “Sözde entelektüel profesörlerin bu utanç, bu aptallık, bu saplantı” sözleriyle eleştirdi.

‘ÜNİVERSİTEMİZİN ESKİ YÖNETİCİLERİDİR’ Tabloyu yerine asan yetkililer, eylemi ‘kendiliğinden’ olarak nitelendirerek, 15 Kasım’da komisyon kurulacağını duyurdu. Açıklamada, “Eylemi (tablonun indirilmesi) konuyla ilgili bir tartışmanın başlangıcı olarak görüyoruz ancak şimdilik ara veriyoruz. Şimdilik tabloyu tekrar duvara asacağız” denildi. Üniversiteden yapılan açıklamada tabloya “Üniversitemizin çok değerli eski yöneticileridir ve tablo dönemin eşsiz, tarihi bir tasviridir. Etkileyici bir eserdir ve tasvir edilen geçmiş yöneticilerle gurur duyuyoruz. Resimde. Eylem bunu değiştirmez.” “Komite, Dool’un tablosunu ne yapacağını, nerede ve en iyi nasıl sergileyeceğini de değerlendirecek” denildi. Komisyonun sadece Rein Doll’un bu tablosu üzerinde değil, üniversitenin stant siyaseti üzerinde de çalışacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu